Dom EkoLogiczny, czyli logika i ekologia idą w parze
Dom EkoLogiczny został zaprojektowany z myślą o niewielkiej, dwu lub trzyosobowej rodzinie. Główne idee, które towarzyszyły powstawaniu projektu to logika, ekologia i ekonomika przyjętych rozwiązań.
W domu EkoLogicznym zastosowano rozwiązania technologiczne bardzo proste do wykonania w każdych warunkach i maksymalnie nieskomplikowane w użytkowaniu.
Przyjęto zasadę zrównoważonego podejścia do rozwiązań ekologicznych nadmiernie zaawansowanych technologicznie, wbrew pozorom, nie zawsze uzasadnionych ekonomicznie w użytkowaniu, a czasami nawet niekorzystnie ingerujących w klimat i jakość przebywania wewnątrz domu. Zwarta bryła oraz maksymalnie prosta i ekonomiczna konstrukcja pozwalają na ograniczenie zarówno środków finansowych wydanych w trakcie realizacji inwestycji jak i w trakcie późniejszej eksploatacji domu.
Zastosowano nieskomplikowane, energooszczędne rozwiązania architektoniczne, wykorzystujące, między innymi, właściwości materiałów budowlanych, pozwalające na naturalne wykorzystanie energii słonecznej oraz korzystny bilans cieplny domu, takie jak chroniące od słońca obrotowe żaluzje drewniane, loggie zacieniające latem wnętrze domu i wpuszczające do wnętrza słońce zimowe, okrągłe okna dachowe pozwalające na akumulowanie ciepła w masywnych przegrodach budynku, wykorzystanie uchylnych części okien pod sufitem i nad podłogą do chłodzenia latem płyty dachowej i podłogowej.
Konstrukcja domu z cegły pełnej i żelbetu daje poczucie bezpieczeństwa i trwałości. Jest także korzystna ze względu na dużą bezwładność cieplną budynku. Ściany zaprojektowano z cegły pełnej bez tynków wewnętrznych. Ściany akumulacyjne ogrzewane przez energię słoneczną ( zlokalizowano w ich pobliżu okna dachowe o południowej ekspozycji ) mają być malowane na ciemny kolor grafitowy, który pochłania promieniowanie słoneczne. Pozostałe ściany wewnętrzne z cegły pełnej malowane mają być na kolor biały.
Lico ścian zewnętrznych ocieplonych styropianem grubości 20 cmwykonane z desek drewnianych na ruszcie. Każda elewacja ma tworzyć niepowtarzalną kompozycję otworów okiennych i różnorodnych rodzajów deskowania poziomego i pionowego, na styk, na pióro i wpust lub na zakład. Użyte deski mogą, a nawet powinny być różnej szerokości i z różnych gatunków drewna, co umożliwi wykorzystanie resztek materiałów o małej powierzchni, zakupionych w korzystnej cenie. Świadome użycie resztek różnych desek elewacyjnych wpisuje się w nurt designu i architektury wykorzystującej przedmioty i materiały traktowane jako nieprzydatne odpady.